Oferta
Wypełnienie ubytku:
Powierzchnia zębów pokryta jest szkliwem, który stanowi jeden z najtwardszym materiałów spotykanych w przyrodzie. Niestety oddziaływanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w jamie ustnej może prowadzić do wytrawienia szkliwa, wniknięcia próchnicy w głąb zęba i zaatakowania zębiny. Leczenie stomatologiczne w takim przypadku polega na usunięciu tkanki zakażonej przez próchnicę (borowaniu) i założeniu wypełnienia. Zabieg ten w zależności od stopnia uszkodzenia zęba przez próchnicę może odbywać się w znieczuleniu. W celu uzyskania dobrego efektu estetycznego lekarz dentysta zakłada światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Kolor i kształt plomby są dobierane w taki sposób, aby wypełnienie nie różniło się od pozostałej części zęba. W przypadku zębów przednich wizualny efekt leczenia można jeszcze bardziej ulepszyć przez użycie wyższej klasy materiałów stosowanych do wypełnień wysokoestetycznych.
Profilaktyka i higiena:
Innym poważnym problemem mogą być przebarwienia zębów spowodowane osadzaniem się kamienia nazębnego lub nalotu z papierosów, kawy oraz herbaty. Kamień narastający na powierzchni zęba nie tylko nadaje naszemu uśmiechowi mało estetyczny wygląd, ale także może prowadzić do paradontozy, która w najgorszym przypadku zakończy się rozchwianiem i utratą zęba. Skutecznym i komfortowym dla pacjenta sposobem usuwania kamienia z zębów jest skaling ultradźwiękowy. W przypadku problemów z osadami powstałymi od papierosów, kawy lub herbaty stomatolog może zalecić piaskowanie, czyli oczyszczenie powierzchni zęba przy pomocy strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących. Procedurę piaskowania kończy polerowanie, które pozwala na uzyskanie gładkiej i błyszczącej powierzchni zębów. Uzupełnieniem kompleksowych zabiegów usuwania osadów jest lakierowanie, polegające na zabezpieczeniu powierzchni zębów przez nałożenie warstwy preparatu fluoru.
Leczenie kanałowe (endodoncja):
W przypadku, gdy zakażenie próchnicą objęło nie tylko zębinę, ale także miazgę zlokalizowaną w centralnej części zęba, niezbędne jest leczenie kanałowe. Zakażeniu próchnicą w opisanej postaci towarzyszą najczęściej silne objawy bólu, ale proces ten może przebiegać także w sposób ukryty. Leczenie składa się z kilku wizyt. Podczas pierwszej dentysta bezboleśnie usuwa zakażoną miazgę, oczyszcza kanały zęba i zakłada opatrunek endodontyczny. Podczas drugiej wizyty może wypełnić kanały oraz założyć plombę. Jeżeli zakażenie zęba miało rozległy charakter, proces gojenia będzie przebiegał dużej i wymagał dodatkowych wizyt polegających wyłącznie na wymianie opatrunku. Stomatolog może wspomagać ten etap leczenia przez przepisanie pacjentowi antybiotyku.
Chirurgia:
Usunięcie zęba często powoduje u pacjenta silny stres związany z obawą przez bólem. Nowoczesne środki znieczulające pozwalają jednak całkowicie wyeliminować ból z leczenia stomatologicznego, w tym także z zabiegu ekstrakcji zęba. Zabieg zaczyna się od nałożenia na dziąsło żelu znieczulającego. Następnie w powierzchniowo znieczulony rejon lekarz aplikuje silniejszy środek znieczulający w formie zastrzyku. Opisana procedura umożliwia w pełni bezstresowy przebieg leczenia. Po usunięciu zęba dentysta może dodatkowo założyć opatrunek lub zeszyć zębodół.
Leczenie dzieci (pedodoncja):
Opieka stomatologiczna skierowana do dzieci wymaga od lekarza szczególnego podejścia do pacjenta. W naszym gabinecie mały pacjent może otrzymać specjalne kolorowe wypełnienie, dodatkowo wydzielające fluor. Zęby mleczne oraz stałe mogą być także zabezpieczone przez lakowanie, czyli uszczelnianie bruzd. Po zakończeniu leczenia dziecko otrzymuje wyróżnienie dla dzielnego pacjenta.
Protetyka:
W przypadku utraty zębów naturalnych korzysta się z uzupełnień protetycznych. Do podstawowych rozwiązań należą protezy częściowe oraz całkowite. Jeżeli obok braków pacjent posiada zęby naturalne dentysta może zaproponować wykonanie mostu protetycznego. Zęby naturalne stają się wówczas zębami filarowymi, pomiędzy którymi umieszcza się uzupełnienie w postaci przęseł. Most protetyczny ma charakter odbudowy stałej, która nie wymaga regularnego zdejmowania, tak jak to ma miejsce w przypadku protez ruchomych częściowych lub całkowitych. W pewnych sytuacjach uszkodzenie zęba może być na tyle rozległe, że stomatolog zamiast wypełnienia ubytku kompozytem zaproponuje pacjentowi wykonanie korony protetycznej. Trwałym i estetycznym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie korony wykonanej z porcelany z wewnętrzną podbudową metalową. Zęby naturalne przeznaczone pod korony lub filary mostów protetycznych wymagają oszlifowania oraz w zależności od decyzji lekarza leczenia kanałowego i wykonania wkładów. W naszym gabinecie dostępne są także prace kombinowane z elementami precyzyjnymi. Przykładem takiej pracy jest proteza szkieletowa połączoną z mostem przy pomocy miniaturowych zatrzasków lub zasuwek, bez widocznych metalowych klamer niepożądanych szczególnie w przednim odcinku uzębienia. W przypadku pacjentów o ponadstandardowych oczekiwaniach możliwe jest również wykonanie protetycznych uzupełnień wysokoestetycznych, które charakteryzują się zastosowaniem najwyższej klasy porcelany i zachowaniem szczególnej dbałości w zakresie imitacji zębów naturalnych.